جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

صلح از دیدگاه اسلام

  تتبع و نګارش داکتر معظمه  نعیم  زی

  کشورعزیزمان افعانستان از مدت ها به  این سوتحت عناوین مختلف درآتش خانمان سوز جنگ و بدبختی، مظلومانه می سوزد و بخش اعظم هست و بود آن به گونه یی صدمه و آسیب دیده و سرانجام هزارها انسان مظلوم اعم از زن، مرد، خُرد، بزرگ و حتی طفلکان معصوم و بیگناه جان های شیرین خود  را از دست داده اند و این روند هنوز هم خاتمه نیافته بلکه به سرعت تام ادامه دارد. پس برهرانسان با احساس ، با درک و دلسوز لازم است تا با استفاده از امکانات دست داشته در خاموش ساختن  کامل و یا حد اقل کاهش شعلۀ این آتش افروخته شده اقدام نموده و وجیبه ومسؤولیت ایمانی ، وجدانی و میهنی خویش را انجام دهد. لله الحمد ما مسلمان هستیم و افتخار پیروی دین سعادت زا و نجات بخش اسلام  را داریم، دینی که به اساس آیۀ کریمۀ » ان الدین عند الله الاسلام « یگانه دین مقبول و پسندیده نزد خداوند (ج) است. پس بر ماست تا مقدمتر از همه، هر پدیده را در چوکات اوامر و نواهی دین اسلام مطالعه و بررسی نماییم بناءً میتوان گفت که  از منظر و دیدگاه دین مقدس اسلام که درحقیقت معیار دیدگاه هر مسلمان است، واژه و کلمۀ زیبای صلح یکی از کلمات قرآنی بوده و در قرآن عظیم الشأن در معانی و مفاهیم متعددی همچو اصلاح، اتفاق وهمبستگی، رفع خصومت و دشمنی، نعمت، منفعت، گذشت وغیره استعمال شده که همه این مفاهیم متضمن و در بر گیرنده سعادت جامعۀ بشری میباشند.

  صلح اصل، اساس و قاعدۀ جاودان و پایداری جهان و طبیعت است و جنگ حالتی است متضاد. زیرا در شرایط صلح و امنیت به رشد و تعالی و رسیدن به تفاهم و همسویی آسان‌ تر و بشر به حق و حقیقت گرایش و علاقۀ بیشتر پیدا می‌ كند اما در نتیجۀ جنگ، همه داشته های مادی و معنوی به نوعی آسیب پذیرمیشوند .

  ازینرو صلح، صفا و صمیمیت و زندگی مسالمت آمیز در رأس برنامه های دینی قرارداشته و قرآن عظیم الشأن همواره بر احیاء و تداوم آن دستورداده و آنرا مایۀ خیر و نیکبختی های جامعۀ بشری شمرده و میفرماید که » والصلح خیر« صلح و آشتی بهتر است.

  این جملۀ کوتاه و پر معنى گــرچه در مورد اختلافات خانوادگــى در آیۀ فوق ذکر شده ولى بدیهى است یک قانون کلى و عمومى و همگانى  را بیان مى کند که در همه جا اصل نخستین ، صلح و صفا و دوستى و  سازش ‍ است  و نزاع و کشمکش و جدائى بر خلاف طبع سلیم انسان و زندگى آرام بخش او است. صلح وایجاد فضای مسالمت آمیز یکی از وجایب و مسؤولیت های هر مسلمان است  زیرا خداوند(ج) میفرماید:

  { انماالمؤمنون اخوة فاصلحوا بین اخویکم - الحجرات:۱۰}  درمیان برادران تان صلح نمایید.

  صلح دستورالهی { فاصلحوا بین اخویکم}، دعای ابراهیمی {رب اجعل هذا بلدا امناً  - البقرة: ۱۲۶} سنت محمدی {صلح حدیبیه} و از قدیمیترین نیازها و آرمان های بشریت به ویژه میهن دوست داشتنی مان افغانستان است.

  صلح ضامن مصونیت، تأمین امنیت، برقراری عدالت و حفظ آزادی ها و ارزشهای مادی و معنوی  انسانی است  و سرانجام به گفتۀ یکی از دانشمندان {صلح در اسلام مسأله ‏ای اصیل و ریشه ‏دار است و پیوندی ناگسستنی با طبیعت اسلام و نظریۀ عمومی و كلی آن دربارۀ جهان و زندگی انسان دارد. اسلام دین همبستگی و وحدت و یگانگی بزرگ در سراسر جهان عظیم و پهناور است. آموزۀ توحید، قرار داشتن همه هستی در تحت تدبیر واحد و حكیمانه الهی، پیوند نسلی همه آدمیان به یك پدر و مادر و اشتراك خانوادگی همه انسانها، حركت جهان و انسان به سوی غایت واحد الهی، وجود فطرت یگانۀ  همبستگی جهانی در اسلام است. }

  باید گفت که ازدیدگاه دین مقدس اسلام تأمین صلح و آسایش و زندگی مسالمت آمیز مسؤولیت ایمانی و وجدانی هرانسان اعم از مرد و زن میباشد. و نیز میتوان از حضرت ام سلمة به عنوان بانویی که نقش مؤثری در صلح حدیبیه ایفا نموده یاد آوری نمود.

  پس بر ما افغانهاست که برای تأمین صلح و آشتی، صفا و صمیمیت، وحدت وهمبستگی و فراهم نمودن زندگی مسالمت آمیز درکشورعزیزخود تلاش پیگیر و کوشش جدی همه جانبه وخستگی ناپذیرنماییم تا از یکطرف اطاعت و پیروی از دساتیروفرامین الهی نموده و ازجانب دیگر خوشبختی ها را از آن خود گردانیده و با اطفاء و خاموش نمودن آتش جنگ های خانمانسوز، ویرانگر، شقاوت زا، مصونیت جان، دین ، مال، عقل و آبرو وعزت خویش را تأمین نماییم. به امید تأمین و برقراری صلح دایمی و پایدار در کشورعزیز مان افغانستان.

   

   

   

   

   


  این مطلب تا کنون 39 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 8 آذر 1395
  منبع
  برچسب ها : اسلام ,تأمین ,جهان ,زندگی ,انسان ,آمیز ,مسالمت آمیز ,زندگی مسالمت ,جامعۀ بشری ,عظیم الشأن ,قرآن عظیم ,
  صلح از دیدگاه اسلام

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 10 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر